بوتاکس صورت

بوتاکس صورت - روش انجام، قیمت و عوارض

بوتاکس دارویی است که عضلات را ضعیف یا فلج می کند. در دوزهای کم ، می تواند چین و چروک های پوست را کاهش دهد و به درمان برخی از شرایط پزشکی کمک کند.
بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته می شود و باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. این همان سمی است که باعث بوتولیسم می شود.
بوتاکس یک سم تصفیه شده می باشد، و  وقتی پزشکان از آن به درستی و در مقادیر کم استفاده کنند ، می تواند فوایدی داشته باشد. هم کاربردهای زیبایی دارد و هم پزشکی.


به عنوان یک روش درمانی آرایشی ، تزریق بوتاکس می تواند ظاهر چین و چروک پوست را کاهش دهد.


همچنین ، سازمان غذا و دارو (FDA) آن را به عنوان درمانی برای مسائل مختلف بهداشتی ، از جمله اسپاسم پلک ، تعریق زیاد ، برخی از اختلالات مثانه و میگرن تأیید کرده است.


در این مقاله ، نحوه کار بوتاکس را توضیح می دهیم و موارد استفاده ، عوارض جانبی و سایر خطرات آن را بررسی می کنیم.

 

botox facial

 

بوتاکس چیست؟


بوتاکس به کاهش چین و چروک کمک می کند.


بوتاکس از باکتری C. botulinum گرفته می شود که در بسیاری از محیط های طبیعی از جمله خاک ، دریاچه ها ، جنگل ها و مجاری روده ی پستانداران و ماهی ها وجود دارد.باکتری ها و اسپورهای C. botulinum که به طور طبیعی وجود دارند به طور کلی بی خطر هستند. مشکلات فقط زمانی ایجاد می شوند که اسپورها تغییر شکل داده و جمعیت سلول افزایش یابد.


با این حال ، کالج پوستی استیوپاتی آمریکایی گزارش می دهد ، هنگامی که بوتاکس به طور مناسب در یک زمینه درمانی استفاده می شود ، بی خطر است و عوارض جانبی خاصی نخواهد داشت.


تولید کنندگان تزریق بوتاکس را با دوزهای بسیار کمی از سم بوتولینوم انجام می دهند. این دارو می تواند به طور موقت عضلات را فلج کند ، که می تواند به نفع افراد مبتلا به اختلالات مختلف عضلانی یا عصبی باشد.


آماده سازی تجاری سم بوتولینوم شامل موارد زیر است:


(بوتاکس) onabotulinumtoxin A 

  abobotulinumtoxin A (Dysport)

incobotulinumtoxin A (Xeomin)

rimabotulinumtoxin B (Myobloc)

prabotulinumtoxin A (Jeuveau)

مردم به طور عادی از کلمه "بوتاکس" برای توصیف همه این محصولات استفاده می کنند ، اگرچه بوتاکس یک علامت تجاری ثبت شده است که یک شرکت صاحب آن است.

 

نحوه کار بوتاکس در بدن چگونه است؟


بوتاکس یک نوروتوکسین است. این مواد سیستم عصبی را هدف قرار می دهند ، فرایندهای سیگنالینگ عصبی را که باعث تحریک انقباض عضله می شوند ، مختل می کنند. به این ترتیب است که دارو باعث فلج عضلانی موقتی می شود.


برای انقباض هر عضله ، اعصاب در محل اتصال انتهای عصب به سلولهای عضلانی ، یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین آزاد می کنند. استیل کولین به گیرنده های سلول های عضلانی متصل می شود و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول ها می شود.


تزریق بوتاکس مانع از آزاد شدن استیل کولین می شود که از انقباض سلول های عضلانی جلوگیری می کند. به این ترتیب سم به سفت شدن عضلات کمک می کند.

 

 


مصارف آرایشی بوتاکس


استفاده اولیه از بوتاکس کاهش ظاهر چین و چروک صورت است.


طبق گفته هیئت جراحی زیبایی آمریکا ، تزریق بوتاکس محبوب ترین عمل زیبایی در سراسر کشور است. در سال 2016 ، بیش از 7 میلیون نفر تحت درمان بوتاکس قرار گرفتند.
این اثرات موقت است و بسته به نوع درمان 3-12 ماه طول می کشد.


افراد اغلب درخواست تزریق در نواحی زیر صورت را انجام می دهند:

 • چین و چروک بین ابروها ، خطوط اخم ، خطوط گلابلا (بین دو ابرو) یا چین و چروک دور چشم ، معروف به پای کلاغ
 • چین های افقی در پیشانی
 • خطوط در گوشه های دهان
 • پوست "سنگفرش" روی چانه


با این حال ، FDA فقط تزریقات را برای استفاده در اطراف چشم و پیشانی تایید کرده است.


تحقیقات نشان نداده است که آیا بوتاکس می تواند سیاهی تیرگی زیر چشم را بهبود بخشد.


برخی از افراد برای بهبود ظاهر موهای خود بوتاکس را نیز امتحان می کنند. با این حال شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد این کار مفید است.

 

 

آیا بوتاکس از چین و چروک جلوگیری می کند؟

 

بوتاکس (و رقبایی مانند Dysport ، Xeomin و Jeuveau) سموم بسیار تصفیه شده ای هستند که می توانند به طور موقت خطوط افقی پیشانی ، خطوط اخم عمودی و کلاغ پا(اطراف چشم) را کاهش دهند. مایکل کین ، نویسنده کتاب بوتاکس ، جراح پلاستیک دارای مجوز از هیئت مدیره شهر نیویورک آمریکا می گوید: "این تزریق ها باعث کاهش سرعت عضلات می شود که صدها بار در روز منقبض می شوند و در نهایت باعث ایجاد خطوطی در پوست می شود."


اصولاً هر جا بوتاکس در بدن تزریق شود ، عضلات زیر پوست را فلج می کند. کین توضیح می دهد: "بوتوکسینر با تحریک عصبی عضله باعث حالت های اضافی صورت می شود." "وقتی عضله شل می شود ، خط کم می شود."


بوتاکس علاوه بر صاف کردن خطوط اخم در بین ابروها ، می تواند گوشه های دهان را که با افزایش سن آویزان می شود را نیز صاف نماید همچنین ظاهر "خرچنگ" را در برخی از چانه ها و خطوط سیگاری را در اطراف دهان و بندهای عمودی گردن را نیز صاف می کند.

 


آیا اطرافیان من متوجه تزریق بوتاکس من می شوند؟


بله و خیر. یک نتیجه خوب ، شما را با طراوت ، با نشاط و شاید جوان تر به نظر می رساند. علائم گویای بوتاکس که به ناحق انجام شده است پیشانی صاف و براق یا پای کلاغی است که هنگام خندیدن یا گریه حرکت نمی کند. با این حال ، آیا علائم انتصابی اخیراً برای نوروتوکسین را دارید یا نه از آنجا که از نتایج راضی هستید ، مهم نیست که دوستان ، خانواده یا غریبه های کامل در خیابان می توانند تفاوت را تشخیص دهند.

 

بوتاکس صورت

 

چه زمانی برای شروع استفاده از بوتاکس مناسب است؟


این نیز متفاوت است - و بیشتر به خود شما بستگی دارد! قبل از ایجاد چروک برای پنهان کردن به آن نیازی ندارید ، یا می توانید از آن پیشگیری کنید. کالکر می گوید: "به طور واضح ، آناتومی (در نتیجه عوامل ژنتیکی و محیطی) بسیار بیشتر از یک سن کلیشه ای است که در آن شروع می شود." "پیشگیری مانترا جدید است ، [اما] من زنان 40 ساله را مشاهده کردم که چین و چروک کمی دارند یا بدون چین و چروک هستند که به بوتاکس بسیار کمی نیاز دارند و زنان 20 ساله که بیشتر به آنها احتیاج دارند."
اساساً ، بیمار می تواند بوتاکس را با خیال راحت هر زمان که از چین و چروک خود اذیت می شود داشته باشد یا به سادگی بخواهد از تشکیل آن جلوگیری کند. هیچ مشکلی در استفاده طولانی مدت وجود ندارد: "کین می گوید:" من بیمارانی داشته ام که بیش از 20 سال بدون تکرار از آن استفاده کرده اند. "


روش انجام


پزشکان با رقیق سازی پودر موجود در محلول نمک و تزریق مستقیم آن به بافت عصبی عضلانی ، از سم بوتولینوم استفاده می کنند.
24-72 ساعت طول می کشد تا سم اثر کند. به ندرت ، ممکن است 5 روز طول بکشد تا اثرات کامل نشان داده شود. بسته به نوع درمان ، ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد.
افراد باید از استفاده از بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی یا هرگز واکنش آلرژیک به دارو یا سایر مواد تشکیل دهنده آن خودداری کنند.
 


نگرانی های ایمنی درباره بوتاکس در دوران شیردهی چیست؟


هزینه بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله:

 • برای اهداف پزشکی یا برای زیبایی است که درمان را ارائه می دهد.
 • جایی که درمان انجام می شود.
 • حجم بوتاکس به نسبت ناحیه ی تزریق


برای استفاده از موارد زیبایی، انجمن آمریکایی جراحی پلاستیک زیبایی در سال 2016 اظهار داشت که به طور متوسط:

 

 • این پیشرفت در طی 1-5 روز ظاهر شد.
 • تکرار درمانها هر 3-6 ماه یکبار لازم است.
 • هنگام بررسی بوتاکس به هر دلیلی ، اطمینان از ارائه دهنده حرفه ای واجد شرایط با آموزش مناسب بسیار مهم است.
 • هر کسی که معتقد است بوتاکس ممکن است به یک بیماری کمک کند ، باید با پزشک خود مشورت کند.

 

ماندگاری بوتاکس چقدر می باشد؟


در همه افراد ماندگاری بوتاکس متفاوت می باشد، بنابراین پاسخ از فرد به فرد دیگر متفاوت است. کین می گوید: "به طور كلی" نتایج در طی چهار تا پنج روز قابل مشاهده است و ماندگاری آنها به مدت سه تا شش ماه بدون توقف و بدون دردسر ادامه می یابد. " همچنین کین اضافه می کند: "برخی بیماران هر سه ماه یکبار از معالجه لذت می برند و بسیاری از آنها هر 3 تا 6 ماه یکبار بوتاکس خود را تمدید می کنند."

 

 

روز بعد از تزریق بوتاکس چه انتظاری می توانم داشته باشم؟


این نیر برای هر فرد متفاوت است. نتایج معمولاً ظرف چهار تا پنج روز پس از درمان شروع به نشان دادن می کنند ، به طور عادی شما نه دردی حس خواهید کرد و یا ناراحتی خاصی. پس از آن چند روز اول ، نتایج در طی دو هفته به تدریج به رشد خود ادامه می دهند. كین می گوید: "من به كسی كه برای یك رویداد بزرگ آماده می شود دو هفته زودتر از زمان خود عکس بگیرد." او همچنین می گوید: بیماران می توانند بلافاصله آرایش کنند اما باید از تمرینات سنگین به مدت 24 ساعت خودداری کنند.

 

 

آیا بوتاکس آسیب زا است ؟


مانند بیشتر تزریق ها ، بوتاکس می تواند کمی دردناک باشد ، به خصوص بین ابروها. بعضی از پزشکان 10 دقیقه قبل از عمل بی حسی موضعی (کرم بی حس کننده) یا بی حس کردن محل برای بی حس کردن آن را ارائه می دهند.

 


آیا بوتاکس عوارض جانبی دارد؟


هر دارویی عوارض جانبی دارد و بوتاکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. خوشبختانه ، "آدام کولکر" ، جراح پلاستیک دارای مجوز هیئت مدیره مستقر در شهر نیویورک ، می گوید: "عوارض جانبی بوتاکس نادر و موقتی است." عوارض جانبی احتمالی (فقط در 1 تا 5٪ موارد) شامل افتادگی مژه پلک یا ابرو است که معمولاً طی دو هفته برطرف می شود ، کبودی جزئی در ناحیه تزریق و سردرد ایجاد می شود.

 


هزینه بوتاکس چقدر است؟

 

مانند اکثر درمان های آرایشی ، بسته به منطقه ی مورد نظر درمان  قیمت بوتاکس نیز بسیار متفاوت است.
هزینه درمان بوتاکس برای هایپرهیدروزیس (تعریق زیاد) و میگرن داستان متفاوتی است.

 


خطرات و عوارض جانبی


افراد به طور کلی تزریق بوتاکس را به خوبی تحمل می کنند و عوارض جانبی آن غیر معمول است.
با این حال ، بسته به دلیل تزریق و پاسخ فرد ، سم بوتولینوم می تواند برخی از اثرات ناخواسته را ایجاد کند ، از جمله:

 • خشکی چشم ، به دنبال استفاده های آرایشی
 • ناراحتی معده
 • بی حسی
 • درد خفیف ، تورم ، یا کبودی در اطراف محل تزریق
 • افتادگی پلک موقت
 • ضعف یا فلج ناخواسته در عضلات مجاور ، مشکلات ادراری پس از درمان بی اختیاری ادرار
 • بدتر شدن اختلالات عصبی عضلانی
 • دید دوتایی بعد از درمان استرابیسم زخم قرنیه پس از درمان بلفاریت

 


افراد زیر نباید بوتاکس انجام دهند:

حساسیت یا آلرژی به آن دارند.
پدیدار شدن عفونت در محل تزریق.
بسته به نوع درمان ، این نگرانی وجود دارد که ممکن است اثرات بوتاکس فراتر از محل تزریق باشد و احتمالاً منجر به علائمی مانند مشکل تنفس شود.
این اتفاق در بعضی از افراد بیشتر از دیگران است و عوامل ژنتیکی در این امر نقش دارند.
همچنین ، برخی از افرادی که از سم بوتولینوم نوع A تزریق می کنند ، آنتی بادی هایی را برای سم تولید می کنند که درمان های بعدی را بی اثر می کند.

 

 

مصارف پزشکی


متخصصان بهداشت همچنین از بوتاکس برای درمان انواع شرایط پزشکی استفاده می کنند که بیشتر آنها بر سیستم عصبی عضلانی تأثیر می گذارند.
FDA بوتاکس را برای موارد زیر تأیید کرده است. تأیید برای استفاده در افراد 18 سال یا بالاتر است ، مگر اینکه موارد دیگری مشخص شود،
اسپاستیسیته اندام فوقانی ، در هر کسی که بیش از 2 سال از چشمان ضربدری عبور کرده باشد ، یا استرابیسم ، در افراد مسن تر از 12 سال تعریق شدید زیر بغل ، یا هایپرهیدروز


جلوگیری از میگرن در افرادی که سردرد میگرنی در آنها حداقل  4 روز تا 15 روز یا بیشتر در ماه طول می کشد.


در صورت عدم کمک به داروهای ضد کولینرژیک ، کاهش علائم مثانه بیش از حد فعال به دلیل یک بیماری عصبی
اسپاسم پلک یا بلفارواسپاسم ، به دلیل دیستونی


یک اختلال حرکتی عصبی به نام دیستونی دهانه رحم که سر را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث درد گردن می شود.

برخی از افراد تزریق بوتاکس را نیز برای استفاده های غیرمجاز انجام می دهند ، از جمله به عنوان روش های درمانی برای:

 • آلوپسی
 • سیالوره ، که شامل تولید بزاق بیش از حد است
 • پسوریازیس
 • اگزمای dyshidrotic ، که کف دست و کف آنیسموس ، اختلال در عملکرد عضله مقعد را تحت تأثیر قرار می دهد
 • نورالژی پس از هرپس
 • ولوودینیا ، درد و ناراحتی در واژن بدون دلیل مشخص
 • بیماری رینود ، که بر گردش خون تأثیر می گذارد
 • آشالازی ، مسئله ای در گلو که بلع را دشوار می کند
 • سایر شرایط


با توجه به بررسی شواهد سال 2017 ، سایر مسائل و شرایط پزشکی که ممکن است با استفاده از بوتاکس به صورت غیر مجاز از بهبودی بهره مند شوند عبارتند از:

 • قرمزی صورت و گرگرفتگی ، از جمله در دوران یائسگی
 • کلوئیدها و زخم های ناشی از ترمیم زخم
 • hidradenitis suppurativa ، یک بیماری التهابی پوستی است
 • ضایعات تاول زده به دلیل بیماری هایلی-هایلی ، یک بیماری ژنتیکی نادر است
 • با این حال ، تأیید ایمن و موثر بودن بوتاکس برای استفاده های خارج از برچسب ، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. دانشمندان همچنین باید روش های مناسب برای انجام درمان در هر مورد را تعیین کنند.

 


کجا می توانم یک ارائه دهنده معتبر پیدا کنم؟


به احتمال زیاد متخصص پوست شما می تواند دکتر قابل اعتمادری را به شما معرفی کند، یا می تواند کسی را که چنین کاری انجام می دهد توصیه کند، همچنین از دوستان خود - آنهایی که قبلا بوتاکس را انجام دادند بپرسید.

 

خلاصه


بوتاکس کاربردهای آرایشی و پزشکی دارد. این می تواند ظاهر چین و چروک ها را کاهش دهد و به درمان برخی اختلالات مربوط به سیستم عصبی و عضلانی کمک کند.
اگر کسی می خواهد بوتاکس را امتحان کند ، بهتر است با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد خطرات ، هزینه ها و سایر ملاحظات آن صحبت کند.