آیا لیزر موهای زائد در دوران حاملگی خطر دارد؟

به طور خلاصه: ما به شما توصیه می کنیم تا پس از تولد کودکتان صبر کنید.

در دوران بارداری، بدن دچار تغییرات زیادی می شود. هورمون ها در نوسان هستند، پاها ورم می کنند، و موهای بدن در نواحی که انتظارش را ندارید ظاهر می شوند. این اتفاق ممکن است در هر نقطه ای از بدن رخ دهد اما معمولاً روی شکم، پستان ها و صورت دیده می شوند.

اگر این برایتان به اندازه کافی خجالت آور است، حذف موهای زائد هم در دوران بارداری می تواند چالش برانگیز باشد. وقتی شکم به اندازه خاصی رسید، اصلاح کردن تقریباً غیرممکن می شود. در حالی که این روزها زنان زیادی، گزینه های حذف دائمی موهای زائد را ترجیح می دهند؛ مانند از بین بردن موها با لیزر، بسیاری هنوز نمی دانند که چه کاری ایمن است و کدام ایمن نیست. متأسفانه، تحقیقات کافی در مورد این موضوع انجام نشده است تا تعیین کند که آیا این پروسه در دوران بارداری ایمن است یا خیر.

اما در این مقاله تمام اطلاعات مورد نیازی که شما باید بدانید، توضیح داده شده است.

 

چه عواملی باعث رشد بیش از حد مو می شود؟

در سه‌ ماهه دوم بارداری، هورمون های بدن نامتعادل هستند و منجر به رشد بیش از حد موی بدن می شوند. متخصصان لیزر
 توضیح می دهند، « رشد مو یا پرمویی در دوران بارداری معمولاً به دلیل نوسانات هورمونی - افزایش در ترشح هورمون های مردانه یا آندروژن ها از تخمدان ها و جفت است» خوشبختانه، موهای بدن که ناشی از هورمون های بارداری هستند، پایدار نیستند و همه چیز تنها شش ماه پس از تولد کودک، به حالت عادی برمی گردد.

لیزر موهای زائد در دوران حاملگیآیا لیزر موهای زائد برای خانم های باردار بی خطر است؟

در حالی که لیزر موهای زائد و تمام روش های لیزر تأیید شده توسط FDA ، ایمن در نظر گرفته شده است، اما مطالعات کافی در مورد اینکه زنان باردار چطور تحت تأثیر قرار می گیرند؛ انجام نشده است. در سال 2017 ، مجله بین المللی درماتولوژی زنان، مطلبی را در مورد ایمنی پروسه های لیزر زیبایی منتشر و ذکر کرد که مطالعات کافی در مورد اثرات روی زنان باردار انجام نشده است؛ تا بتوان به نتیجه ای رسید.
با وجود اینکه از لیزر برای درمان بیماری هایی مانند سنگ کلیه و زگیل های تناسلی در زنان باردار استفاده شده است؛ اما اغلب توصیه می شود تا بعد از تولد کودک صبر کنید تا از درمان های زیبایی لیزری استفاده کنید.دلایل دیگر صبر کردن برای انجام لیزر موهای زائد

واقعیت این است که، تحقیقات بسیار کمی در مورد ایمنی لیزر موهای زائد برای زنان باردار انجام شده است و دلایل دیگری نیز وجود دارد که تا تولد کودک صبر کنید. در اینجا به این دلایل دیگر اشاره می کنیم:بارداری باعث هایپرپیگمانتاسیون پوست می شود

اینکه زنان باردار دچار تغییر رنگ پوست یا هایپرپیگمانتاسیون می شوند اتفاق غیر معمولی نیست. تیره شدن رنگ پوست باعث کاهش کنتراست بین رنگ پوست و موهای بدن می شود و این مسئله، هدف قرار دادن فولیکول مو را برای لیزر دشوارتر می کند. این نه تنها بدان معناست که درمان با احتمال کمتر جواب خواهد داد بلکه، هزینه بیشتری را به شما تحمیل خواهد کرد زیرا به جلسات درمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

برای مطالعه بیشتر مقاله مقابل را بخوانید: نکات و اقدامات مهم قبل از لیزر موهای زائدبارداری چرخه رشد مو را مختل می کند

توانایی پیش بینی چرخه رشد مو، دلیل عمده ی موفقیت لیزر موهای زائد است. هورمون های اضافی ترشح شده در دوران بارداری، چرخه رشد مو را از بین می برد و تأثیر  لیزر درمانی را کاهش می دهد. مانند هایپرپیگمانتاسیون پوست، این مسئله نیز می تواند هزینه های شما را افزایش دهد زیرا به جلسات بیشتری نیاز خواهید داشت.

 

Is-laser-hair-removal-dangerous-during-pregnancy

 


بارداری باعث افزایش حساسیت می شود

بارداری خون رسانی بدن را افزایش می دهد و باعث کشیده شدن پوست ناحیه شکم و پستان ها می شود. این باعث نازکی و حساسیت زیاد پوست به لمس شدن می شود که  درنتیجه، زمان ایده آلی برای انجام درمان لیزر موهای زائد نیست. اگرچه کرم های بی حس کننده و سیستم های خنک‌کننده می توانند به راحت تر شدن جلسات درمان لیزر کمک کنند، باز هم ممکن است لیزر درمانی باعث ناراحتی بیشتر در دوران بارداری شود.
 

برای آگاهی از مدت زمان جلسات لیزر، مقاله مقابل را مطالعه نمایید: جلسات لیزر موهای زائد چند وقت یک بار باید انجام گیرد؟